Brødsmulesti
- Kurs og arrangementer
- Arrangementer og kurs i regi av Norges Korforbund
Januarkurs 2026
Påmelding
Meld deg på innen 5. januar.
Kontakt
Distriktskonsulent
Filip Natanael Håkestad
nkvt@korforbundet.no
98060837

Detaljer
Januarkurset 2026.
Vi er så heldige å få besøk av Håvard Gravdal fra PUST! Han vil lede helgen for korsangere! Bli med på en spennende helg i sangens tegn :)
Innhold
Håvard vil på dette helgekurset jobbe med tradisjonsmusikk, norske folketoner og ferske kor-arrangementer, både med utspring i vokalgruppa PUST sitt repertoar, og med eget anvendelig kormateriale han har brukt på seminarer tidligere. Ca 4 notebaserte arrangementer blir valgt ut (titler presenteres senere), og i tillegg vil noen melodier og enkle arr. læres vekk på øret. Repertoaret kan f.eks. inkludere en bruremarsj, en halling, en salme, en samisk vuggevise, eller en populær coverlåt i PUST sitt særegne design. Blant annet har Håvard nylig arrangert og utgitt «Bruremarsj fra Vestfold» for 4-stemt blandet kor, en nydelig melodi som bør være aktuelt å ha på repertoaret for alle kor og sangere i Vestfold.
I tillegg til å lære vekk nye melodier og arrangementer, med tilhørende stemmebruk og teknikk, vil Håvard primært jobbe med temaene klang og rytme. Hvilke klangfarger og formidlingsverktøy kjennetegner folketoner og tradisjonsmusikk? Hva slags rytmiske utfordringer og fraseringer har de? Hvordan traller man en bruremarsj eller en halling? Hvordan jobber vi som korsangere med en felles rytmisk forankring i musikken? Hvordan tilfører vi særpreg i vokalmusikk utover å synge riktige toner og rytmer?
I tillegg til å utforske og synge oss fram til noen svar på disse spørsmålene, vil kurset også vie god tid til oppvarming og stemmebruk.
Velkommen til en inspirerende kurshelg med god pust, lav puls og hyggelige folk!
Håvard Gravdal er ensemblesanger på heltid, med lang fartstid i kor og vokalgrupper innen mange genre. Han er fast medlem i Det Norske Solistkor, og sang også mange år i Oslo Kammerkor. I 2003 starta han opp vokalsekstetten PUST. Han har arrangert mange av PUST sine låter, og skriver også musikk for og coacher andre vokalensembler.
Flere arrangementer og kurs

Musical Highlights
Et stort musikalprosjekt med flere hundre sangere. I 2025 ble det gjennomført konserter i Bodø, Askim og Bærum. I 2026 blir det konserter på Steinkjer, Mosjøen, Harstad og Narvik.
Lørdag 1. mars 2025 –onsdag 18. mars 2026

Fredag 23 .–lørdag 24. januar 2026
Bleikemyr bydelshus
Jazz og kor med Thomas Caplin

Fredag 23 .–søndag 25. januar 2026
Scandic Hell, Stjørdal
Januarkonferansen 2026

Lørdag 24. januar 2026
Samling 1: Scandic Hell. 24.-25.januar 2026, Samling 2: Musikkens Hus i Levanger 13.-14. mars 2026
Dirigentkurs 1

Lørdag 7 .–søndag 8. februar 2026
Ålesund
Temakurs for dirigentar

Lørdag 7. februar –søndag 15. mars 2026