Hopp til hovedinnhold

Vil snu kuttet til studieforbundene

Kim Stian Gjerdingen Bakke
Kim Stian Gjerdingen Bakke (Foto: Olav Heggø)

Vil snu kuttet til studieforbundene

Norges Korforbund er svært glad for at Senterpartiet, SV, MDG og Rødt nå har signalisert at de vil reversere regjeringens foreslåtte kutt i støtten til studieforbundene. Det er gode nyheter for kor og hele den frivillige kultursektoren.

Regjeringens forslag til statsbudsjett innebar et omfattende kutt i støtten til studieforbundene. For korene er disse midlene viktige fordi opplæring og øvingsaktivitet gjennom studieforbundene bidrar til å finansiere den lokale aktiviteten.

Norges Korforbund har tidligere advart mot konsekvensene av kuttet og pekt på at reduserte tilskudd vil ramme den frivillige kulturaktiviteten over hele landet.

Nå har alle de fire partiene som deltar i budsjettforhandlingene med Arbeiderpartiet, Senterpartiet, SV, MDG og Rødt, i sine alternative budsjetter signalisert at de ønsker å reversere kuttet. Det gir håp om at støtten blir gjenopprettet når det endelige statsbudsjettet skal vedtas.

– Et resultat av et stort engasjement

Generalsekretær i Norges Korforbund Kim Stian Gjerdingen Bakke mener signalene fra budsjettpartnerne viser at mobiliseringen i kulturlivet har blitt hørt.

-Vi har sett et stort engasjement for å reversere regjeringens forslag til omfattende kutt i studieforbundene. Engasjementet har kommet fra grasrota i kulturlivet og i studieforbundene, som lokale kor og korps. Organisasjonene har også jobbet godt for å bevisstgjøre politikerne om viktigheten av opplæringsmidlene og studieforbundenes arbeid i hele landet.

Han peker på at forslagene ikke bare handler om å reversere kuttet:

-Nå har alle budsjettpartnerne, SP, SV, MDG og Rødt, lagt fram sine alternative budsjettforslag hvor de foreslår å reversere kuttet. Det foreslås også å styrke ordningen samt å samle studieforbundene i ett departement. Dette er svært gledelig, og vi ønsker lykke til med budsjettforhandlingene.

For Norges Korforbund er saken viktig fordi rammevilkårene for studieforbundene har direkte betydning for aktiviteten i det frivillige kulturlivet.

-Gode og forutsigbare rammer for kulturfrivilligheten er helt avgjørende for våre kor og alle andre frivillige kulturaktører i hele landet», sier Gjerdingen Bakke.

Les også: Vil stanse kutt i støtten til korene

Publiseringsdato

6. november 2026. Sist oppdatert 6. november 2026.

Nyhetsbrev

Få de siste nyhetene fra Kor-Norge rett i innboksen din.