
OM KSS
Kvindelige Studenters Sangforeninger er det offisielle kvinnekoret ved Universitetet i Oslo, og ble stiftet allerede i 1895. Tross sin høye alder er koret i dag et ungt studentbasert kor med ca. 45 sangere.
Som verdens eldste akademiske kvinnekor (stiftet i 1895) har KSS spilt en viktig rolle, både for universitetet og for kvinnesaken, samtidig som koret har fått sin plass i musikkhistorien med sine musikalske prestasjoner og uroppføringer. KSS har også vært en sentral del i livene til hundrevis av sangersøstre som gjennom årene har deltatt i dette flotte musikalske fellesskapet.
Det gode miljøet innad i KSS har alltid vært et viktig knutepunkt for koret, der det sosiale danner et godt fundament som inspirerer både til samhold og vakker sang. Koret har mange stolte tradisjoner som opprettholdes årlig. Blant annet pleier koret å synge ved markeringen ved Camilla Collett-statuen i Slottsparken på 17. mai, og bidra med musikalske innslag under doktorkreeringer og ved immatruleringen av nye studenter. Av nyere tradisjoner kan den årlige Luciakonserten nevnes, der overskuddet fra konsertene har gått til Flyktninghjelpens julekampanje.
KSS har en visjon om å bidra til at ny norsk musikk framføres. Urframføringen av Torbjørn Dyruds verk Signs and Traces for kor, trompet og klaver var en del av programmet under Oslo Internasjonale Kirkemusikkfestival vinteren 2008. Dyrud hentet tekster fra Bibelen og Koranen, og ønsket å fremheve kvinneperspektivet og tekstenes dialog.
KSS har deltatt i en rekke korkonkurranser. Senest i september 2009 deltok vi i Grieg Internasjonale Korfestival i Bergen under ledelse av korets dirigent Marit Tøndel Bodsberg. Her hentet vi hjem en tredjeplass i klassen for folkemusikk, samt en sammenlagt tredjeplass i klassen for sakral musikk. Noen av dommerne hadde følgende å si om koret: "Great; clear musical ideas and committed singing" (Jennifer Tham) og "Very good choir ? the quality of voices and the interpretation" (Faran Naomi).
Les mer om oss på www.kvindesang.no